Hudba má své kořeny už v prehistorických dobách, kdy se používaly primitivní nástroje, jako jsou bubny a flétny z kostí, a sloužila především k rituálním účelům.

V antickém Řecku a Římě se hudba stala nedílnou součástí kultury, ovlivněná matematickými principy a filozofií, což vedlo k rozvoji teorie hudby, kterou proslavil například Pythagoras.

Středověk přinesl další významný posun, kdy se v evropských klášterech rozvíjel gregoriánský chorál a začaly vznikat první hudební notace, což umožnilo přesnější zaznamenávání a šíření hudby v širších vrstvách společnosti.

Navíc se v každé části světa vyvíjela hudba trochu jiným způsobem. Lze ji rozdělit takto:

Vyspělé kultury

  • arabsko-perská
  • předoindická
  • malajská a indočínská
  • čínsko-japonská

Primitivní kultury

Indie

Indickou klasickou hudbu můžeme najít v zápiscích hinduistické tradice – ve védách. Sama Sáma véda, jedna ze čtyř véd, popisuje podrobně hudbu.

Indická hudba byla silně nábožensko-filozofická a z kompozičního hlediska matematicky vypočtena. Střídají se zde například sudé a liché takty. V indickém přesvědčení každý tón odpovídá určitému “ladění planety, části světa a části člověka”. Stejný princip funguje v makrokosmu i v mikrokosmu.

Nejdůležitější rozdíl mezi evropským a východním hudebním myšlením spočívá v rozšíření o čtvrttóny. Indické melodie vycházejí ze systému rága. Mezi typicky indické nástroje patří blanozvučné – tabla, a strunné: vína, sitár, tanpura.

Mezopotámie

O hudbě v Mezopotámii se dozvídáme z údajů zachovaných na kamenných reliéfech, ze sekundárních pramenů antických a arabských autorů a z ikonografického materiálu. Hudba měla spirituální charakter (hrála se v chrámech a měla odvracet moc zla).

Muzikanti se dělili na dvě skupiny, a to „gala” (reprodukovali smuteční nářky) a „nar” (oslavovali krále a bohy). Údaje o profesionálních hudebnících se zachovaly z doby asi 3000 let před Kristem. V tomto období se hrálo na rytmické nástroje (chrastítka, řehtačky, plačky a bubny), strunové (loutna, harfa) a dechové (flétny, dvojité šalmaje).

Vysoké nároky na hudebníky vyžadovaly i odborné vzdělání, a proto vznikaly chrámové školy.

Egypt

O hudbě starověkého Egypta se dozvídáme z faraónových písemností, ikonografických materiálů, nálezů hudebních nástrojů v hrobkách a zpráv řecko-římských autorů.

Podle egyptské mytologie vznikla hudba z hymnu Amarna na boha Hesu. Jednotlivé tóny zobrazovala tzv. cheironomie.

Hudba byla součástí i egyptského dramatu Osiridova vášeň. Hudba měla také spirituální charakter. Podle muzikologů se právě v Egyptě po zrušení státního boha Amona (během vlády Achnatona kolem roku 1361 př. Kr.) rodí první motivy, vyjadřující zoufalství a neklid.

V Egyptě se vyskytovaly podobné hudební nástroje jako v Mezopotámii a střední Asii.

Palestina

Židovskou hudební kulturu známe z knihy Starého zákona. Je úzce spojena s Mezopotámií a Egyptem.

Židovská hudba klade důraz nejčastěji na vokální formy (vznik psalmodie – žalmů a hymnodie), které měly později vliv na hudbu křesťanskou.

Významný rozvoj hudby nastal za doby krále Davida.

Z nástrojů typických pro Palestinu jsou známé: kinor, šofar, ugab.

Řecko

Dějiny řecké hudby (zachované v písemnostech) sahají až do starověkého Řecka. Byla podstatnou částí řeckého divadla. Ve starověkém Řecku vystupovaly pro pobavení, oslavu a duchovní motivy smíšené pěvecké sbory. Nástroje zahrnovaly píšťaly a strunné nástroje – například lyru a její speciální druh nazývaný kithara.

Hudba byla důležitou součástí vzdělání ve starověkém Řecku a mladí chlapci se jí ve škole učili od šesti let. Řecká hudební vzdělanost vytvořila v hudební teorii velký pokrok. Řecká hudební teorie zahrnovala řecké hudební módy, které se později staly základem pro západní náboženskou a klasickou hudbu. Pozdější vlivy z Římské říše, východní Evropy a Byzantské říše změnily i řeckou hudbu.

Čína

Čínská hudba se v písemnostech datuje už okolo roku 3000 př. Kr., kdy dosahovala svého prvního kulturního vrcholu.

Podle mytologie vynalezl císař Chuan-Ti písmo a hudbu. Dochovala se hudební teorie Konfuciova, Kniha písní a Kniha obřadů. Prameny dokazují výskyt rituálních zpěvů, sólových nástrojových forem, různých forem hudebního divadla, popisují hudební teorii apod.

Hudba je propojená s kosmogonickou teorií. V Číně existoval dokonce císařský úřad hudby.

Základem čínské tónové soustavy byla pentatonika (jednotlivé tóny měly konkrétní význam – roční období, přírodní živly apod.).

Z čínských hudebních nástrojů se nám zachovaly dokumenty o zvonkohrách, rozličných druzích bicích nástrojů, ústních varhanách šeng, panových flétnách, zobcových flétnách, okarínách, citarách, cimbálech a loutnách.