Koncovka

Mezi starými lidovými hudebními nástroji můžeme najít mnoho pozoruhodných důkazů umu a hudebního nadání našich předků. Rád bych vám představil velmi zajímavý, a přitom dnes již pro širší veřejnost málem neznámý nástroj. Je to takzvaná koncovka.

Více zde ...

Pastýřská píšťala

V dnešní době věnujeme mnoho pozornosti etnickým hudebním nástrojům z ciziny. Bubnům, australskému didgeridoo, japonské bambusové flétně a podobně. Ale i u nás a našich nejbližších sousedů se najde mnoho velmi zajímavých lidových, tedy etnických, hudebních nástrojů. Jedním z nich je pastýřská píšťala.

Více zde ...

Dvojačka

Dvojačky jsou dechové nástroje, které se skládají ze dvou píšťal. Jedna je šestidírová, na které se hrají melodie, a druhá koncovka, ta je doprovodná s harmonickými tóny.

Více zde ...

Pentatonická flétna

Při ruční výrobě vznikají nástroje, které jsou obrazem výrobcovy fantazie a experimentu. Jsou vyráběny v různých pentatonických módech. Na fotografii je vyobrazeno pět druhů pentatonických píšťal.

Vice zde ...

 

Indiánská flétna Siyotanka

American Native Flute (Flétna - Indiánská flétna Siyotanka)

Existuje mnoho příběhů o tom, jak různé indiánské národy vynalezly flétnu. V jednom příběhu datel vyťukal otvory v dutých větvích při hledání termitů...

Více zde ...