KONCOVKY

Mezi starými lidovými hudebními nástroji můžeme najít mnoho pozoruhodných důkazů umu a hudebního nadání našich předků. Rád bych vám představil velmi zajímavý, a přitom dnes již pro širší veřejnost málem neznámý nástroj. Je to takzvaná koncovka neboli bezdírková alikvótní píšťala. Můžete si ji prohlédnout na přiložených fotografiích, více v galerii.
Je to v podstatě dlouhá trubka ze dřeva nejčastěji z černého bezu ,s vnitřním vrtáním od 10 do 20mm. Délku koncovky určuje zakladní tón (ladění D má asi 55cm). Čím kratší je délka, tím vyšší je základní tón a naopak. Na spodním konci je píšťala volně otevřená a na horním konci má stejnou zvukovou hranu (labium) jako jiné píšťaly či flétny.

Jak již bylo řečeno, jde o bezdírkovou píšťalu, takže jednotlivé tóny se na ní nevyluzují hmaty jako na pastýřské píšťale, ale změnou síly dechu (tzv. přefukem ) a zakrýváním a odkrýváním spodního konce píšťaly se hráč pohybuje mezi dvěmi řadami tónů. Ač to může mnohým znít neuvěřitelně, dají se takto na koncovce zahrát různé tóny z rozsahu přibližně až pěti oktáv. Ne ale všechny, pouze některé tóny z tohoto rozsahu tak jak alikvotní řada tónů také umožňuje.

Hra na koncovku je tedy více či méně čistá práce s dechem – hraje se takzvaným přefukem. Musíme se naučit různě silně do koncovky foukat – od nejpomalejšího až po velmi silné fouknutí. Hra na koncovku nutí člověka soustředit se hlavně na svůj dech, a tím i na sluch. Na koncovku se dají zahrát jak veselé, skočné písničky, tak i pomalé a tklivé písně; dá se na ni hrát i kolísavým dechem a dosáhnout tak zvuku podobného hře na fujaru.

Je samozřejmostí ,že zpočátku se může zdát hra na koncovku složitá , doporučuji pouze vydržet a poznávat tento nástroj dále. Krása tohoto nástroje mě samotněho natolik uchvatila , že mohu jen a jen doporučit.
Už par tónu tvoří libozvuk a takto mužete tímto způsobem tvoŕit velice jednoduše melodie.

Nabídka & obejdnávky viz ceník.

Způsob hraní na koncovku

Výška tónu závisí na síle proudícího vzduchu a zakrývání a otevírání spodního otvoru vám umožní měnit tóny. Název tohoto nástroje ,je pravděpodobně odvozen od onoho jediného hmatového otvoru ,který je na konci - koncovka.

Pokud hledáte koncertní nástroj zvládající bravurně notové zápisy, budete zklamáni. Nadruhou stranu neznamená to ,že by na koncovku nešly zahrát i složité melodické kousky . Koncovka neboli alikvótní píšťala jak zní odborný název obsahuje dvě řady alikvotních tónů takzvané přirozené ladění, například stupnice koncovky laděné v "C" se skládá z tónů C,/C,G,C,/E, G,A#,C,/D,E,F#,G.

Zdánlivá nevýhoda chybějících tónů přináší obrovskou výhodu: na koncovku nelze hrát falešně a všechny tóny správně vyrobené koncovky spolu ladí. Společné hraní více sladěných koncovek je vždy harmonické.Hra proto může být i plně intuitivní a zvládnou jí i malé děti.

Nutnost plného ovládání dechu při hře je v současné době nedoceněná a vede přirozeným způsobem k citlivému vmímání nastroje.Hra na koncovku je blahodárná pro alergiky a astmatiky, a přitom není nutné složité učení prstokladu jako u fléten.