Indiánská flétna Siyotanka

American Native Flute (flétna původních obyvatel Ameriky neboli indiánská flétna Siyotanka)

Existuje mnoho příběhů o tom, jak různé indiánské národy vynalezly flétnu. V jednom příběhu datel vyťukal otvory v dutých větvích při hledání termitů, a když foukal vítr podél otvorů, lidé v okolí slyšeli hudbu.

Nejstarší existující domorodé americké flétny ze dřeva byly shromážděny italským dobrodruhem Giacomem Costantinem Beltramim v roce 1823 při pátrání u pramene v oblasti řeky Mississippi. Ty jsou nyní ve sbírce muzea Civico di Scienze Naturali v Bergamu v Itálii.

Indiánské flétny jsou jedním z nejstarších nástrojů. Flétna se skládá ze dvou vzduchových komor. Vnitřní stěna, někdy nazývaná konektor, uvnitř přístroje odděluje dvě komory: pomalou vzduchovou komoru, také nazývanou kompresní nebo ústní komorou a zvukovou komoru, nazývanou též trubkovým tělesem, hrající komorou, rezonanční komorou, tónovou komora nebo variabilní trubicí. Zvuková komora obsahuje zvukový otvor a tónové otvory - prstové dírky.

Pomalá vzduchová komora může sloužit jako sekundární rezonátor, který může dát u některé flétny charakteristický zvuk. Obě komory jsou akusticky spojeny úzkým kanálem takzvaného komínku, který je tvořen v horní části konektoru a na spodním konci odnímatelného bloku. Říká se mu i "pták", "sedlo" nebo "totem".

Tradiční indiánské flétny se vyráběly podle měr na těle - délku flétny určovala vzdálenost od vnitřní strany lokte až ke špičce ukazováčku. Délka horní vzduchové komory, stejně jako vzdálenost mezi píšťalkou a prvním otvorem, byla jedna pěst šířky. Vzdálenost mezi jednotlivými otvory byl jeden palec šířky a vzdálenost od posledního otvoru na konec byla obecně pěst šířky.

Tyto flétny se vyrábí z bezového dřeva tradičně v pentatonickém ladění tony A, G, F, E, D a C.
Na přání je možno vyrobit také mnoho jiných ladění - diatonické či pentatonické. Ceny budou stanoveny dle dohody..

Nabídka & Objednávky viz Ceník ..

Uložit